W czwartek 23 czerwca 2016r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klasy III.

    Przed uroczystością odbyła się msza święta w Kościele p.w. św. Józefa w Czeczewie, którą odprawił w intencji uczniów ks. Józef Kuchta- proboszcz parafii.

    Na uroczystości szkolnej pojawili się zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice, uczniowie szkoły, aby pożegnać tegorocznych absolwentów Gimnazjum.

    Po wprowadzeniu pocztu flagowego i odśpiewaniu hymnu, głos zabrał P. Jerzy Stachurski- dyrektor szkoły.

(…)”Drodzy absolwenci! Wszyscy przystąpiliście do egzaminu i jutro otrzymacie świadectwa ukończenia szkoły. Trzy lata nauki w Gimnazjum zaopatrzyły Was w odwagę na dalszą wędrówkę ku przyszłości. W dorosłym życiu liczy się odpowiedzialność, praca i zaangażowanie. Odnajdujcie własne ścieżki. Przywołujcie złote myśli z Waszych lektur. Pamiętajcie, że: „Są w życiu rzeczy, o które warto walczyć, a na niektóre warto poczekać”. Korzystając z okazji dziękuję za Waszą pracę, a także trud wszystkich nauczycieli. Dzięki Waszemu zaangażowaniu szkoła tętniła życiem. Szczególne podziękowania pragnę złożyć na ręce Księdza Proboszcza, Rodziców, Wójta- Dziękuję za wsparcie. Życzę mądrze wytyczonych celów. Nie bójcie się marzeń. „Per aspera ad astra”- przez trudy do gwiazd”.

    Głos zabrała także Pani Karolina Wenta- wychowawczyni klasy.

„Tak niedawno żeśmy się spotkali, a już pożegnania nadszedł czas…” te słowa znanej piosenki wydają się szczególnie adekwatne dzisiaj, gdy po tylu latach nauki opuszczacie mury naszej szkoły. Być może Wasze drogi zupełnie się rozejdą i nie będziecie spędzać już ze sobą tyle czasu, co w szkolnych ławkach. Mam nadzieję jednak, że w Waszej pamięci pozostaną piękne wspomnienia wspólnie spędzonych lat. Także my, nauczyciele przywiązaliśmy się do Was, naszych uczniów i Wasza przyszłość leży nam na sercu. Dokładaliśmy wszelkich starań, by dobrze przygotować Was do radzenia sobie w szkole średniej , ale także do dorosłego, odpowiedzialnego życia. Wy natomiast dawaliście nam swój młodzieńczy zapał i entuzjazm oraz obdarzyliście nas szacunkiem i zaufaniem. Mam nadzieję, że tak, jak my, będziecie wspominać nas z uśmiechem i wzruszeniem. Mam nadzieję, że oprócz dat, wzorów czy reguł, zapamiętacie również życiowe rady, jakie dawali Wam nauczyciele i będziecie umieli korzystać z nich w życiu.

Nigdy nie traćcie więc nadziei ani wiary we własne siły, a także w możliwości drugiego człowieka. Pamiętajcie, że oprócz nabytej wiedzy, o wartości człowieka decyduje to, co ma w sercu. Miejcie więc szacunek dla każdego napotkanego człowieka, bo to jest jedna z najważniejszych rzeczy, jakich trzeba się nauczyć.

Idźcie przez całe życie z takim samym zapałem i entuzjazmem, jaki czujecie w sercach dziś, kiedy odbieracie świadectwo dojrzałości. Podsycajcie Waszą młodzieńczą świeżość i ciekawość świata, którą tak łatwo zatracić w codziennym życiu. Nie rezygnujcie z marzeń i planów, pamiętając, że każdy z Was ma ważną rolę do spełnienia. Nie cofajcie się wstecz, ale i nie zapominajcie o tych, którzy Was ukształtowali”.

    Do życzeń dołączył się również P. Piotr Mroczek- przewodniczący Rady Rodziców. „To jest ten dzień, kiedy kończycie przygodę w tej szkole. To niezapomniana chwila, o której będziecie pamiętać przez całe życie. Szkołę opuszczacie z wiedzą i doświadczeniem. To pomoże Wam w dalszym życiu. Nie zapominajcie o tej szkole. Chwalcie się swoimi sukcesami. W imieniu Rady Rodziców, życzę udanych wakacji i powodzenia w nowej szkole. Bądźcie rozsądni. Mam nadzieję, że wszystko ułoży się zgodnie z Waszymi planami”.

    Tegoroczni absolwenci: Martyna Barowicz, Katarzyna Klawa, Olga Kleba, Dominik Konkol, Piotr Krasowski, Karolina Littwin, Szymon Toporek, Zuzanna Trzebiatowska, Kamil Woldach.

    Dzisiejsza uroczystość została zorganizowana przez uczniów klasy II gimnazjum z jej wychowawczynią P. Joanną Groth w postaci słowno- muzycznego wystąpienia. W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy IVA, śpiewając piosenkę „Zielony dom”, zaś uczniowie klasy IVB zaprezentowali scenkę „Malarz Pan Kracy”.

    Miłą niespodzianką podczas uroczystości były upominki wręczone absolwentom.

    W ramach podziękowań nauczycielom za trud ich nauczania i opiekę, absolwenci złożyli serdeczne podziękowania i wręczyli czerwone róże.

     Po uroczystości, uczniowie wraz z nauczycielami udali się na obiad do Sali imprezowej „Kuchcik”.

tekst: Grzegorz Krefta