5 listopada tego roku w Gimnazjum w Kosakowie odbyło się XV Dyktando Kaszubskie, w którym wzięły udział między innymi uczennice z naszej szkoły : Julia Dampc reprezentująca kategorie klas  4-6 SP oraz Ewelina Pupacz biorąca udział w grupie klasach gimnazjalnych.

Celem konkursu w tym roku jak i we wcześniejszych latach było promowanie języka  kaszubskiego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestnicy mieli za zadanie napisanie tekstu dyktanda w języku kaszubskim z jak najmniejszą ilością błędów. Teksty te były fragmentami powieści sławnych pisarzy z Kaszub na przykład Stanisława Janke, Bernarda Sychty, Alojzego Nagla. W czasie gdy jury sprawdzało prace,  uczniowie mogli udać się na szkolny basen lub na wycieczkę. Ponadto każda osoba biorąca udział dostała miły upominek.

Całokształt konkursu wywołał na nas duże wrażenie, lecz niestety nikt z naszej szkoły nie dostał się do następnego etapu, ale będziemy próbować w przyszłym roku. 🙂

Ewelina Pupacz