20.02.2017 roku odbyła się wycieczka do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i na lodowisko miejskie. Udział w wycieczce wzięli uczniowie klasy VI oraz I i II gimnazjum, nauczyciele Paweł Bil, Anna Kreft, Lucyna Reiter-Szczygieł oraz pani Anna Grota.

W Europejskim Centrum Solidarności wzięliśmy udział w warsztatach edukacyjnych. Uczniowie klasy VI uczestniczyli w warsztatach pt. „NA TROPIE PANI W.”

Na początek pani przewodniczka przedstawiła nam znaczenie słowa solidarność i przedstawiła warunki w jakich żyli Polacy po zakończeniu II wojny światowej. Następnie w grupach podjęliśmy wyzwanie wyjaśnienia zagadki pani W.

Pani W. urodziła się w 1918 roku, już zaczynała pięknieć, aż niespodziewanie słuch po niej zaginął. Mówią, że widziano ją w Gdańsku w sierpniu 1980, po czym przez półtora roku podróżowała po całej Polsce. Bawiła się niczym w karnawale, aż do grudnia 1981 roku, kiedy to znów zaginęła bez wieści na następne osiem lat. W jakich okolicznościach się odnalazła? Pani W. nie pamięta. Musieliśmy pomóc przywrócić jej wspomnienia. Pomogły nam w tym celu przygotowane akta i wskazówki ukryte we wszystkich salach wystawy stałej, która jest sercem siedziby ECS.

Druga grupa –  gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach zatytułowanych „Życie w PRL-u”. Podczas tych zajęć dowiedzieliśmy się jak wyglądała codzienność ludzi żyjących w tamtych czasach.  Zaznajomiliśmy się z wyglądem i wyposażeniem PRL- owskiego mieszkania, które porównaliśmy z współczesnym. Poznaliśmy też takie terminy jak „dyktatura”, „komunizm”, „strajk”. Zagraliśmy w quiz, który uświadomił nas jak znaczne różnice są między tym czego używamy dziś, a tym co było używane kiedyś. Pokazało to jak bardzo, w stosunkowo krótkim czasie rozwinęła się technologia. Na koniec zajęć czwórka z nas ubrała się w ubrania stylu lat 70-tych.

Po tej, ciekawej i zabawnej chwilami, lekcji historii najnowszej wybraliśmy się na pobliskie lodowisko.

Cała wycieczka bardzo nam się podobała.

Organizatorkami wyjazdu były nauczycielki Lucyna Reiter-Szczygieł i Anna Kreft.

Ewcia Pupacz 🙂 kl. II GIM, Natalia Flis, Marcelina Klasa, kl. VI.