8 marca 2017 roku w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Zofia Toporek- sołtys sołectwa Czeczewo, Magdalena Szyłejko- prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Czeczewie, nauczyciele i pracownicy szkoły seniorzy oraz cała społeczność szkoły wraz z gronem pedagogicznym i pracownikami szkoły.

W powitalnych słowach P. Jarzy Stachurski- Dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie złożył serdeczne życzenia: (…) „Drogie Panie, życzę zdrowia, pomyślności i samych pięknych dni w życiu. Życzę, by uśmiech rozpłomieniał Wasze twarze. Byście czuły się docenione przez Waszych mężów, dzieci i wnuków. Wszak to Wy jesteście strażnikami domowego ogniska, jesteście naszym wsparciem, uczycie nas wrażliwości i otwierania nam oczu na piękno. Za to i za wiele więcej, w imieniu wszystkich Panów z naszej szkolnej społeczności, chciałbym dzisiaj podziękować i podarować bukiet złożony z talentów naszych uczniów.

Najserdeczniejsze życzenia z okazji dzisiejszego święta wystosował także Wójt Gminy Przodkowo- P. Andrzej Wyrzykowski. Do życzeń dołączył się także Dyrektor senior- P. Władysław Marek. Następnie każda przedstawicielka płci pięknej została obdarowana różą.

Podczas uroczystości uczniowie, wszystkich klas, zaprezentowali bogaty program artystyczny pod kierunkiem P. Dyrektora Jerzego Stachurskiego. Młodzi artyści recytowali wiersze okolicznościowe i wykonywali piosenki. Prezentowali umiejętności taneczne( między innymi wspaniały, żywiołowy taniec w wykonaniu Grupy tanecznej, którą opiekuje się Studio Tańca Mambo i wokalne, z udanym występem Agaty Czoska w piosence z filmu „Mały Kucyk”. Spotkanie uświetniły występy uczniowskich zespołów teatralnych. Uczniowie klasy VA wystawili przedstawienie pt. „Sokrates i Darwin”. Inscenizacja przedstawiała, w jaki sposób zmieniał się wizerunek kobiety na przełomie wieków. Uczniowie wcielający się w postacie Sokratesa i Darwina odkrywali niezwykłość kobiet. Swoim talentem aktorskim mogli też pochwalić się uczniowie klasy II gimnazjum, którzy wystawili przedstawienie pt. „Debata o kobietach”. Układ tańca do przedstawienia przygotowała P. Anna Jamiołkowska (Studio Tańca Mambo). Uczniowie zaprezentowali, jak ważną i niezastąpioną osobą jest kobieta. Przesłanie przedstawienia jest ponadczasowe, bowiem każda kobieta jest podstawą rodziny. W związku z tym to właśnie Paniom należy się szczególny szacunek nie tylko od święta. W ostatniej odsłonie artystycznej swoje talenty zaprezentowali uczniowie klasy I gimnazjum, którzy wystawili przedstawienie pt. „Czytamy Szekspira- Hamlet”. Uczniowie wszak nie mieli łatwego zadania, ponieważ musieli zmierzyć się z wieloma problemami, o których opowiada dramat. Rozterki duszy, walka dobra ze złem, słabość natury ludzkiej, to tylko niektóre zadania, z którymi musieli poradzić sobie młodzi aktorzy. Znamienne wydaje się być pytanie retoryczne Hamleta „Być albo nie być”, wypowiadane w monologu bohatera, które to każdy z nas w różnych sytuacjach może odnieść do swojego życia.

Podczas Apelu, po raz kolejny, uczniowie z klasy 5 A  zachęcali do  zbiórki  karmy dla zwierząt.

Na zakończenie uroczystości P. Jerzy Stachurski podziękował P. Annie Laskowskiej za przygotowanie strojów i dekoracji oraz P. Annie Jamiołkowskiej za przygotowanie układów tanecznych. Zachęcił także do wzięcia udziału w konkursach: Projekt sztandaru szkoły w Czeczewie, Tekst piosenki o Janie Pawle II.

Szczególne podziękowania należą się wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w przygotowanie apelu, rodzicom- za przygotowanie strojów oraz uczniom, którzy doskonale wywiązali się z obowiązków aktorskich.

Tekst: Grzegorz Krefta

Foto: Anna Laskowska

 

Poniżej recenzja przedstawienia „Debata o kobietach” autorstwa Emilii Kreft, kl. II gimnazjum

   Debata to dyskusja o sformalizowanej formie, która dotyczy najlepszego rozwiązania omawianego problemu lub sprawy. Kabaret to forma sztuki mająca charakter satyryczny.

   Przedstawienie ,,Debata o kobietach” prezentowana przez uczniów klasy II gimnazjum ukazuje spór między zwolennikami teorii o wiodącej roli kobiety w życiu człowieka.

   Akcja przedstawienia a miejsce w studiu telewizyjnym TTV. Podczas programu ,,Nasz Gość” spotykają się: Genowefa Femina- specjalista w dziedzinie kobietologii i Euzebiusz Sobota- męski szowinista. Już od początku programu dochodzi między nimi do konfliktu. Pani Genowefa zarzuca, że mężczyźni dyskryminują kobiety, nie interesują ich uczucia kobiet oraz wyraża swoją opinię na temat wyższości kobiet nad mężczyznami. Pan Euzebiusz nie pozostaje dłużny i stwierdza, iż kobieta mogłaby zapanować jedynie nad światem zakupów, czym wzbudza złość pani Genowefy.

Następnie ukazana zostaje krótka scenka pokazująca historię pewnej pary. Dziewczyna informuje swojego ukochanego o wyprzedaży w sklepie. Po zrobieniu zakupów wychodzi z siatkami i wszystkie daje chłopakowi. Później wchodzi do kolejnego sklepu. ,,Wy nas zwyczajnie wykorzystujecie”- stwierdza pan Euzebiusz po zakończeniu scenki. Wówczas zostaje zaprezentowana druga scenka opowiadająca o małżeństwie. Do domu po pracy przychodzi Julka z siatkami. Stwierdza, że jest zmęczona, bo cały dzień pracuje. Wpada w złość, gdy mąż mówi, że zamiast narzekać mogłaby ugotować obiad. Rozzłoszczona Julka wychodzi i zapowiada strajk. Przestraszony mąż przeprasza żonę i wychodzi za Julką na kolanach. ,,Prawdziwych dżentelmenów już nie ma. Wy mężczyźni nie potrafcie się o nas starać”- mówi pani Genowefa. Następnie widzimy kolejną scenkę. Laluś zaczepia małą chcąc zaprosić ją na dyskotekę. Mała jednak w wyraźny sposób daje sobie radę z natrętnym Lalusiem i jego kolegą, którzy uciekają z krzykiem.

Później widzimy taniec wykonany do piosenki Justina Biebera ,,What do you mean?”. Po skończonym występie tancerek zostaje zaprezentowana scenka matki, która przychodzi do lekarz z synem. Jest oburzona, że jej syna mimo iż ma już 39 lat nie ma dziewczyny. Po wyjściu pacjenta z matką. Lekarz stwierdza, że straszny z niego maminsynek. Po chwili odbiera telefon od mamy. Z ich rozmowy wynika, że doktor jest maminsynkiem. Na zakończeni przedstawienia na scenę wychodzi spikerka, która dziękuje za obecność.

   Moim zdaniem powyższe przedstawienie w humorystyczny  sposób ukazuję rolę kobiety w świecie. Role zostały przydzielone aktorom w fantastyczny sposób, dzięki czemu przedstawienie było spójne i wyglądało naprawdę realistycznie. Tancerki także wykazały się niezwykłym talentem.

Ich taniec był dobrze zgrany z piosenką i był synchroniczny.

   W mojej opinii przedstawienie ,,Debata o kobietach” należy ocenić pozytywnie. Przedstawienie zasługuje na uwagę widza. Z pewnością go zainteresuje, ponieważ scenariusz nie jest monotonny, a każda scena jest idealnie wyrażona i pokazana przez gimnazjalistów.