06 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół w Czeczewie odbyło się spotkanie  autorskie z Panią Annę Czerwińską–Rydel.

     Na swoim koncie pisarka ma 43 książki. Jest autorką znakomitej serii biograficznych powieści o wielkich Polakach m.in.: „W poszukiwaniu światła” – opowieść o Marii Skłodowskiej–Curie, „Po drugiej stronie okna” – opowieść o Januszu Korczaku, „Sto tysięcy kartek” – opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim. Poza biografiami pani Anna Czerwińska–Rydel napisała m.in. trylogię o Matyldzie oraz „Jak rumianek” – czyli piękną opowieść o ośmioletnim chłopcu chorującym na mukowiscydozę, dla którego szpital stał się domem, miejscem przyjaźni i pomocy innym chorym.

     W swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce.

     Pani Czerwińska-Rydel jest laureatką wielu nagród, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Sekcji IBBY.

     Spotkanie w Czeczewie rozpoczęło się od występu artystycznego. Uczennice klasy VI, przygotowane pod kierunkiem nauczycielki Jolanty Keler, zaprezentowały metaforyczny „taniec w workach”. Następnie 4 –letnia Eliza zaśpiewała i zagrała dwa tematy na skrzypcach niczym Matylda z książki pani Anny.

     Po tym muzycznym wstępie, Pani Anna Czerwińska – Rydel rozpoczęłaopowieść na temat swojej pisarskiej pasji. Autorka mówiła o swoich książkach, dzieląc się z uczestnikami różnymi anegdotami i ciekawostkami.

     Zdradziła uczniom, w jaki sposób zdobywa informacje i materiały do swoich książek biograficznych. Należy dodać, że wszystkie one oparte są na rzetelnej wiedzy, czerpanej ze źródeł historycznych i zbiorów muzealnych. Autorka, zachęcając do przeczytania jej książek, opowiedziała o wielu interesujących, a momentami zaskakujących faktach z życia bohaterów biografii. Uczniowie dowiedzieli się na przykład o tym, że Wanda Rutkiewicz spotkała się z Papieżem Janem Pawłem II i dała mu kamyk z najwyższej góry świata.

     Niewątpliwie, dzięki takiej konstrukcji i w taki sposób snutej  opowieści, bohaterowie książek stają się bliscy czytelnikowi i bardziej zrozumiali.

     Prezentacja i rozmowy z uczniami Pani Czerwińskiej–Rydel były niezwykle interesujące. Uczestnicy spotkania zasypywali autorkę pytaniami, które dotyczyły nie tylko warsztatu pracy pisarki ale również życia prywatnego. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziły zwierzęta pani Anny – 3 koty i 2 psy.

     Trzeba przyznać, że swoim wystąpieniem autorka zaczarowała słuchaczy i zachęciła do poznawania losów bohaterów jej książek!

     Na zakończenie był czas na nabycie książek, autografy i wspólne zdjęcia z pisarką. To było przemiłe spotkanie.

    Wizyta pisarki było jedną z form promocji czytelnictwa wśród uczniów Zespołu Szkół w Czeczewie. Była to zarazem niepowtarzalna okazja do zobaczenia pisarza „na żywo” i wzbogacenia wiedzy o autorze o mnóstwo interesujących informacji, których nie można znaleźć w suchej notce biograficznej.

     Składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców, a w szczególności przewodniczącemu panu Piotrowi Mroczkowi, za sfinansowanie spotkania.

     Z okazji spotkania przygotowana została wystawa prac uczniów, które stanowiły ilustrację do czytanych przez dzieci książek Pani Anny Czerwińskiej-Rydel.

     Organizatorkami wydarzenia były bibliotekarki: Hanna Pestka i Lucyna Reiter-Szczygieł. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w przygotowanie uczniów do spotkania z bohaterką tego dnia. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie z pisarką.

Tekst: Lucyna Reiter-Szczygieł

Foto: Anna Laskowska