5 maja 2017 roku  uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego z klas gimnazjalnych, pod opieką pani Lucyny Reiter-Szczygieł  wzięli udział w bardzo ciekawym wyjeździe.  Trasa wycieczki prowadziła przez Bytów, Soszycę i Stężycę.

      Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Zachodniokaszubskiego znajdującego się w dawnym zamku krzyżackim w Bytowie. W Muzeum zobaczyliśmy przedmioty związane z życiem codziennym Kaszubów bytowskich z przełomu XIX i XX wieku. Pogłębiliśmy również wiedzę na temat Krzyżaków i Grafitów – dynastii książąt pomorskich panujących na terenie Pomorza Zachodniego. Zobaczyliśmy wystawę poświęconą współczesnej sztuce ludowej Kaszub. Naszą szczególną uwagę przykuły prace  Józefa Chełmowskiego  nazywanego :kaszubski Leonardem da Vinci”.

Po Bytowie nadszedł czas na Soszycę. Odwiedziliśmy tam elektrownię wodną, w której znajdują  się najstarsze, działające żarówki w Europie. Obserwowaliśmy, jak siła wody rzeki Słupi przetwarzana jest w energię elektryczną.

Ostatnim punktem wycieczki była Stężyca. Po zjedzeniu pysznej pizzy, wybraliśmy się tu, na liczącą 700 m promenadę na jeziorze Raduńskim Górnym. Wszyscy byli zauroczeni pięknym krajobrazem nad tym jeziorem rynnowym.

      Program wycieczki wszystkim uczestnikom się podobał. Mieliśmy okazję poznać nowych, sympatycznych uczniów ze szkoły w Karczemkach, którzy towarzyszyli nam w tym wyjeździe. Dowiedzielismy się również więcej o przeszłości regionu, w którym mieszkamy.

Ewcia Pupacz 🙂  kl. II GIM

foto Lucyna Reiter-Szczygieł