SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO SZYMBARKA

W środę 10.05.2017r.  klasy IV, Va i VB wyjechały do Szymbarka położonego w samym sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Przywitał nas tam pan przewodnik, który na początku pokazał nam najdłuższą deskę świata, o długości 46,53 metra. Pan powiedział nam, że wycięciem tej deski zajmowali się  strażacy, policjanci, leśnicy i kolejarze. Jest to Światowy Rekord Guinnessa. Następnie odwiedziliśmy drewniany Dom Sybiraka. Nasz przewodnik ciekawie opowiadał m.in. o historii pluszowego misia, który był własnością małej dziewczynki i nadal jest w tym domu. Później przeszliśmy obok pomnika żołnierza – niedźwiedzia Wojtka i usłyszeliśmy jego zabawna i zarazem tragiczną historię. Urodził się w 1941, zmarł w 1963. Nadano mu stopień kaprala. Brał udział w bitwie o Monte Cassino. Gdy niedźwiedź nie umiał jeszcze jeść żołnierze karmili go rozcieńczonym skondensowanym mlekiem ze szklanej butelki. Podobno z tego powodu Wojtkowi na zawsze pozostało upodobanie do napojów z takiej butelki. Następnie udaliśmy się do bunkra Gryfa Pomorskiego, w którym zebrane zostały pamiątki Gryfowców. Dzięki efektom akustycznym mogliśmy poczuć się jak w bombardowanym mieście.  Zajrzeliśmy także do kościoła św. Rafała Kalinowskiego, w którym było wiele symbolicznych pamiątek. Z zaskoczeniem i śmiechem przypominam sobie wizytę w domu stojącym na dachu. Niejednemu z nas zakręciło się w głowie.

W Szymbarku zobaczyliśmy również największy fortepian, na którym mogą grać dwie osoby (jedna na fortepianie, druga na organach).

Na zakończenie wycieczki, można było upiec sobie kiełbaski i osuszyć ubrania. Pomimo deszczowego dnia dobrze się bawiliśmy i miło spędziliśmy czas a przede wszystkim zdobyliśmy dużo wiedzy o historii Kaszub i Polski.

Mateusz Szyłejko Vb

foto LR-Sz

 

Fotorelacja z wycieczki do Szymbarka