Wycieczka edukacyjna na Westerplatte oraz do gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej odbyła się 23 maja 2017 r.

Brało w niej udział 46 gimnazjalistów. Kierownikiem wycieczki była p. Anna Kreft, zaś opiekunami: p. Arkadiusz Domaros, p. Paweł Bil, p. Grzegorz Krefta.

Celem wycieczki, której organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Czeczewie było m.in. poszerzenie wiadomości oraz rozwijanie zainteresowań historycznych.

Najpierw wszyscy zebrali się przed szkołą o godzinie 7.50. Następnie opiekunowie sprawdzili listę obecności, po czym podążyliśmy w stronę placu przykościelnego, gdzie czekał na nas autokar. Wyruszyliśmy o godzinie 8.00.

Tuż po godzinie dziewiątej dotarliśmy na półwysep Westerplatte, gdzie czekał na nas nasz przewodnik. Dowiedzieliśmy się, że Westerplatte stało się symbolem walki o wolność, ponieważ tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. To właśnie w tym miejscu w pierwszych dniach września 1939 r. odbyła się obrona półwyspu pod dowództwem Henryka Sucharskiego. Duże wrażenie wywarł na nas Cmentarz Poległych Obrońców Westerplatte, Pomnik Obrońców Wybrzeża oraz zachowane wartownie.

Następnie udaliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej. Naszą uwagę zwróciła lokalizacja tego miejsca, ponieważ jest ono usytuowane pod ziemią. Możliwość zwiedzenia muzeum było dla nas prawdziwą lekcją historii, gdyż dowiedzieliśmy się o przyczynach wojny oraz jej skutkach. Poznaliśmy niezłomnych bohaterów walczących o wolność oraz bezwzględnych sprawców tej tragedii.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było poznanie historii Muzeum Poczty Polskiej. Dzięki naszemu przewodnikowi zobaczyliśmy muzeum i dowiedzieliśmy się o działalności patriotycznej oraz obronie Urzędu Pocztowo- Telegraficznego w Gdańsku.

Około godziny 13.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do Czeczewa przyjechaliśmy około godziny 15.00.

Wyjazd okazał się niezwykle wartościowy, ponieważ poznaliśmy historię II wojny światowej oraz miejsca pamięci narodowej.

tekst: Krzysztof Bejer,

 uczeń klasy II gim.