W dniu 24 maja 2017 r. odbyła się wycieczka dla uczniów uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego z klas Ia, Ib i II szkoły podstawowej. Tym razem uczniowie odwiedzili Kaszubski Park Miniatur i Gigantów w Stryszej Budzie.

Głównym celem wyjazdu było poznanie piękna Ojczyzny poprzez podziwianie krajobrazu Kaszub i jego środowiska przyrodniczego, a także zapoznanie się z kulturą tego regionu, jego historią, tradycjami oraz zabytkami w wersji miniaturowej…

W jednym miejscu można było obejrzeć wierne kopie obiektów najbardziej charakterystycznych dla Kaszub, Polski, świata – pomniejszone 25 razy, ale z zachowaniem najdrobniejszych detali. Statua Wolności, Big Ben, Sfinks czy Krzywa Wieża w Pizie to tylko niektóre eksponaty, jakie znajdują się w Stryszej Budzie. Patrząc na nie „z góry”, można było poczuć się niczym Guliwer w świecie Liliputów.

Uczniowie odwiedzili MINI ZOO, gdzie były kozy, owce i daniele. Chwile radości i śmiechu przeżyli w Gabinecie Śmiechu natomiast  w Zamku Strachu przeżyli chwile lęku…. Po krótkim odpoczynku grupa, lokomotywą, pojechała do położonego nieopodal Parku Gigantów. Ta przejażdżka sprawiła dzieciom wiele satysfakcji. W parku Gigantów  mieli okazję znaleźć się na pokładzie samolotu. Ogromne buty, kubek z kaszubskim wzorem, szachy i krzesło to tylko nieliczne z powiększonych eksponatów, które można było tam podziwiać. Podczas spaceru przez las uczniowie  zobaczyli także gigantyczne owady.

 

Lucyna Reiter-Szczygieł

 

W Parku Miniatur i Gigantów – foto