W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II uczczono 99- tą rocznicę  odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku. Akademia została przygotowana pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem…”

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała p. Dyrektor Jerzy Stachurski. Dyrektor w swoim wystąpieniu powiedział: „Narodowe Święto Niepodległości jest przywołaniem jednej z najważniejszych rocznic w dziejach Polski.

11 listopada 1918 roku, po stu dwudziestu trzech latach niewoli, Polska stała się na nowo  niepodległym państwem.

Dlatego dziś, w dzień rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj, warto zapytać: Czy jesteśmy godnymi następcami tych, którzy w 1918 r. przywitali wolną Rzeczypospolitą?

Niepodległość to rzeczywistość  nieustannie tworzona, to  zobowiązanie dla każdego z nas.

Jan Paweł II powiedział: „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną…

Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej…”

Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie zaprezentowali spektakl muzyczno-poetycki, przez który chcieli wzbudzić w słuchaczach refleksję nad WOLNOŚCIĄ. Młodzież zaprezentowała swoje talenty w piosenkach: „Taki  kraj”, „Piechota”, „Kocham wolność”. Wyrecytowana poezja relacjonowała wydarzenia z czasu zaborów i walki o niepodległość Polski. Przedstawienie wprowadziło i młodszych i starszych w nastrój patriotyczny.

Całość dopełnił występ najmłodszych uczniów, którzy zaśpiewali piosenkę „Jesteśmy Polka i Polakiem..”

Scenariusz i akademię przygotowała nauczycielka historii: Lucyna Reiter-Szczygieł we współpracy z nauczycielką Mirelą Kostuch oraz nauczycielkami nauczania wczesnoszkolnego.

 

Lucyna Reiter-Szczygieł

Foto Anna Laskowska

Foto: Anna Laskowska