Jakie miejsce w teatrze jest najważniejsze? Co skrywa teatralna piwnica? Gdzie ukrywa się sufler podczas przedstawienia? Jak powstaje sztuczna krew potrzebna aktorom? Na te i inne pytania, uczniowie klasy VII  szukali  odpowiedzi w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.  

Trasa zwiedzania Teatru prowadziła przez foyer, widownię, scenę oraz pracownie teatralne.

W foyer uczniowie dowiedzieli się, z fotografii umieszczonych na ścianie, że w Teatrze tym gra m.in. Katarzyna Figura, Mirosław Baka, Grzegorz Gzyl, Dorota Kolak, Marzena Nieczuja Urbańska czy Jarosław Tyrański.

Na widowni zwiedzających zaciekawił fakt, że w Teatrze nie ma miejsca o numerze 13. Następnie pracownik teatru opowiadał o sprawach technicznych związanych ze sceną, o scenografiach do różnych przedstawień, budce suflera i reflektorach, które spełniają bardzo ważną rolę podczas przedstawień.

Najwięcej emocji wzbudziła wizyta w charakteryzatorni. Uczniowie przymierzali różne peruki, a oprowadzający prezentował sztuczną krew oraz wyjaśniał jak tworzy się sztuczne blizny, rany i siniaki.

Po zwiedzeniu teatru młodzież udała się do Escape Room Enigmat. Wzięli tam udział w grze, która polegała na ucieczce z zamkniętego pomieszczenia w określonym czasie (60 minut). By tego dokonać, należało rozwiązać kilka zagadek, wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, połączyć ze sobą odnalezione wskazówki, kody i inne tajemnicze elementy. Zabawa polega nie na użyciu siły, a jedynie głowy i zręczności.

Wycieczka do Gdańska odbyła się 19 kwietnia 2018 roku.

Składam serdeczne podziękowanie pani Annie Grota za pomoc w opiece nad uczniami.

Lucyna Reiter Szczygieł