W czwartek 11 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłym spektaklu na orkiestrę smyczkową, chór, solistów i aktorów „Pusta noc”. Widowisko odbyło się w Kolegiacie pod wezwaniem Świętej Trójcy w Wejherowie.

Reżyserem widowiska był Wojciech Rybakowski, muzykę i aranżacje stworzył Cezary Paciorek, autorem tekstów był dyrektor szkoły w Czeczewie, Jerzy Stachurski. W projekt zaangażowana została m.in. Cappella Gedanensis oraz Camerata Musicale, partie solowe zaśpiewali: Katarzyna Bierecka i Maciej Miecznikowski.

Pusta noc należy do najbardziej znanych kaszubskich obrzędów związanych ze śmiercią. Poprzedzała ona bezpośrednio dzień pogrzebu. Jej nazwa wywodzi się od pustki, jaka pozostała po śmierci członka wspólnoty, oznacza jego brak przy wspólnych modlitwach. Polegała ona na wspólnym czuwaniu w domu zmarłego, modlitwie i śpiewaniu pieśni żałobnych.

Autorzy wejherowskiego projektu podjęli udaną próbę przybliżenia widom w sposób artystyczny tego odchodzący powoli w niebyt kaszubskiego obrzędu. Spektakl opowiadał również o tajemnicy odchodzenia człowieka. I choć temat wydaje się wstrząsający i ponury to twórcom udało się wzbudzić w słuchaczach poczucie nadziei i spokoju.

Niezwykłym doświadczeniem podczas spektaklu był „dotyk ciszy” . W niektórych wzbudzał niepokój, a innym pozwolił na zadumę.

Zamyślenie i refleksję w słuchaczach wzbudziły przepiękne teksty, w których zauważyć można było celebrowanie słów przez ich autora. Niejednokrotnie, wyśpiewywane słowa, nabierały dla obecnych nowej wartości, nowego nawet może znaczenia. Głębokie emocje wywoływała również muzyka i wyświetlane obrazy.

Bardzo się cieszę, że uczniowie z klas VII a i VIII, którzy uczestniczą na lekcje języka kaszubskiego, naszej szkoły wzięli udział w tym wydarzeniu.

Lucyna Reiter-Szczygieł

foto Anna Laskowska