Wycieczka 25.04.2019 r. rozpoczęła się oczywiście zbiórką, sprawdzeniem obecności i przypomnieniem regulaminu wycieczek szkolnych. Pierwszą atrakcją było przejście od leśniczówki w Mirachowie brzegiem Jeziora Lubygość – ścieżką Rezerwatu Przyrody o tej samej nazwie – pod Groty Mirachowskie. Są to dwie groty – skały zlepieńcowe o dł.3 i 6 m. Panie Ewa i Lucyna opowiedziały nam więcej o ich powstawaniu i odkryciu. Szliśmy szlakiem wiodącym dalej brzegiem jeziora aż do ścieżki prowadzącej do bunkra wojennego „Ptasia Wola”. Jest to oryginalny bunkier, w którym w czasie II wojny światowej ukrywali się partyzanci należący do Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Mogliśmy do niego wejść i na własne oczy przekonać się o ciężkich warunkach, w jakich przyszło żyć bohaterskim obrońcom.

Z Mirachowa udaliśmy się zobaczyć ołtarz papieski w Sierakowicach, którego autorem jest mieszkaniec Sierakowic Jarosław Wójcik. Papież Jan Paweł II odprawił przy nim mszę świętą w Pelplinie w dn. 6.06.1999 r. i jest to jedyny w całości zachowany ołtarz papieski w Polsce. Przedstawia on rozpiętą sieć, symbol kaszubskich rybaków, którą podtrzymują dwa ptaki w locie.

Z Sierakowic w drodze do Węsior odwiedziliśmy Szkołę Podstawową im.ks.Bernarda Sychty w Puzdrowie. Pani dyrektor Mirosława Masowa oprowadziła nas po szkole i pokazała piękną salę gimnastyczną, zaś Salę poświęconą ks. Bernardowi pokazała nam nauczycielka języka kaszubskiego Emilia Maszke. Mieliśmy okazję zobaczyć i samodzielnie doświadczyć fizyki w tutejszym Parku Praw Natury.

Następnie udaliśmy się do Węsior zobaczyć kamienne kręgi, poznać historię Gotów. Dowiedzieliśmy się o mocach, jakie płyną z kręgów, co to są kurhany i kim właściwie byli Goci i skąd wzięli się na naszym pomorzu. Na szczęście były z nami dwie Panie uczące historii, więc wiedzę zdobyliśmy niemal prosto u źródeł.

Wycieczka odbyła się w ramach trzeciej godziny języka kaszubskiego przeznaczonej na wyjścia, warsztaty i wycieczki.

Wróciliśmy wykończeni, ale przepełnieni nowymi doświadczeniami i wiedzą.

Dziękujemy organizatorkom za bardzo udany wyjazd, Pani Ewie za opiekę oraz Panu Rafałowi Bach za bezpieczny przejazd.

Aleksandra Kreft

foto: Lucyna Reiter-Szczygieł