„Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czeczewie uczciliśmy 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Grupa uczniów  z klas: II, IVa, IVb, Va, VIIa, VIIb i VIII pod kierunkiem p. Lucyny Reiter-Szczygieł przygotowała nastrojowy i przepełniony patriotyzmem program artystyczny, przybliżający koleżankom i kolegom doniosłość aktu uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego nauczyciel historii przedstawił społeczność szkolnej tło historyczne ówczesnych wydarzeń. Następnie uczniowie z klas IV zagrali na dzwonkach „Witaj majowa jutrzenko”. Uczniów do występu przygotował Jerzy Stachurski.

Śpiewając piosenkę „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, uczennice:  Karolina Rzeszewicz, Patrycja Rzeszewicz, Marcelina Klasa i Paulina Bysewska,  wprowadziły publiczność w nastrój patriotycznej zadumy. Konferansjerzy spotkania Natalia Flis i Bartosz Toporek nawiązali do jakże istotnych zmian, które dokonały się w naszym państwie właśnie 3 maja 1791 roku. Przybliżyli i uświadomili widzom atmosferę drugiej połowy XVIII wieku i zaprosili ich na wspólną wędrówkę w przeszłość.

Recytacje i śpiew uczniów miały skłonić widzów do  refleksji na temat wiedzy o historii Ojczyzny i  jej roli w naszym życiu. Uroczysty nastrój spotkania pomagały budować przepiękne i wzruszające pieśni patriotyczne.

Chwilę do refleksji nad patriotyzmem dał również taniec z kwiatami. Ten prosty ale symboliczny układ taneczny był metaforą zawiłości  losów naszego państwa.

Finałem spotkania było odśpiewanie utworu „Uwierz Polsko”. Śpiewając go uczniowie zadeklarowani, że:

„Śladem naszych przodków iść będziemy,

Za Ojczyznę walczyć – to nasz cel!

Do lepszego jutra iść pragniemy.

Wznieś w górę swą skroń!”…

Atmosfera w czasie akademii była wyjątkowo uroczysta, a uczniowie swoją wspaniałą postawą  potwierdzili, że rozumieją powagę chwili. Dzięki tej pouczającej lekcji historii wielu z nich na dobre zapamięta ten ważny dzień.

Dziękuję uczniom za tę wspaniałą, uroczystą lekcję patriotyzmu. Dziękuję szczególnie pani Dominice Rzeszewicz za przygotowanie pięknych róż do patriotycznego tańca.

Pamiętajmy również o tym, by być patriotami nie tylko od święta !

Lucyna Reiter-Szczygieł

Foto: Anna Laskowska