W poniedziałek 17 czerwca 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Czeczewie odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klasy VIII i III gimnazjum.

            Przed uroczystością odbyła się Msza Święta w Kościele p. w. Św. Józefa w Czeczewie, którą odprawił w intencji uczniów Ks. Józef Kuchta- Proboszcz Parafii.

            W uroczystości szkolnej uczestniczyli uczniowie szkoły oraz nauczyciele.

            Tegoroczni absolwenci (klasa III gimnazjum): Szymon Bednarek, Małgorzata Brylowska, Filip Dampc, Wiktoria Dampc, Sara Drywa, Marcin Flis, Michał Gostomski, Karolina Holk, Michał Klinkusch, Seweryn Krauza, Grzegorz Krenc, Ptrycja Krenc, Igor Młynek, Emilia Mroczek, Wiktoria Pranczk, Nikodem Pupacz, Karol Sypion, Karolina Sypion, Mateusz Toporek, Martyna Węzeł, Michał Węzeł, Angelika Wilczewska, Armin Wilczewski, Przemysław Zabrocki;

(klasa VIII):Amelia Chamera, Nikola Chrzanowska, Julia Dampc, Nikodem Falkowski, Natalia Flis, Piotr Frankowski, Damian Holk, Karolina Holk, Marcelina Klasa, Maciej Krauza, Magdalena Kreft, Agnieszka Kwidzińska, Tomasz Magrian, Jakub Maliszewski, Dorota Oleksiak, Michał Paczoska, Jakub Richert, Anna Rzeszewicz, Patrycja Rzeszewicz, Bartosz Toporek, Kacper Wasiołek, Magdalena Weyer.

 

            Uroczystość została zorganizowana przez uczniów klasy VII A i VII B pod opieką wychowawczyń: P. Ewy Chmielowskiej oraz P. Aleksandry Kreft w postaci słowno- muzycznej akademii. Nie zabrakło prezentacji multimedialnej, skeczy. Uczniów żegnał P. Jerzy Stachurski- Dyrektor Szkoły oraz wychowawczynie: P. Anna Kreft- wych. klasy III gimnazjum oraz P. Lucyna Reiter- Szczygieł- wych. klasy VIII wraz z nauczycielkami nauczania początkowego: P. Elżbietą Czają, P. Jolantą Keler. Panie wychowawczynie oprócz przemówień przygotowały prezenty dla swoich wychowanków. Z kolei absolwenci w ramach podziękowań nauczycielom za trud ich nauczania i opiekę, złożyli serdeczne podziękowania i wręczyli piękne kwiaty.

            Na zakończenie P. Dyrektor Jerzy Stachurski podziękował uczniom oraz opiekunom za przygotowanie uroczystości.

tekst: Grzegorz Krefta

foto: Anna Laskowska

 

Szanowni Goście,
drodzy Rodzice,
Nauczyciele
oraz Uczniowie, którzy od jutra będziecie absolwentami Szkoły Podstawowej
im. Jana Pawła II w Czeczewie

Pozwólcie, że najpierw zwrócić się do Rodziców ze słowami podziękowania.
5 lat temu zostałam wychowawcą Państwa dzieci. Z niepokojem i niepewnością spotkaliśmy się na pierwszym zabraniu. Wiedziałam, że by osiągnąć sukces potrzebne będą: wzajemny szacunek, słuchanie siebie i zaufanie. Często zadawałam sobie pytania, czy te przymioty w naszej współpracy funkcjonują dobrze…? Dziś powiem, że tak.
Tworząc plan wychowawczy, rozwiązując każdy klasowy problem starałam się postępować zgodnie z myślą Janusza Korczaka, z którą utożsamiam się bez reszty:
„Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku.
Nie ma dzieci – są ludzie, ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć. Pamiętaj, że my ich nie znamy”.

Każde z Państwem spotkanie było dla mnie cennym doświadczeniem, cenną lekcją rodzicielstwa. Mam świadomość, że mogłabym być lepszym wychowawcą i nie wszystkie moje plany udało się zrealizować… Ale jestem tylko człowiekiem i również uczą się na błędach…. ZA WSZELKIE MOJE POTKNIĘCIA, PRZEPRASZAM.
Gorąco i serdecznie dziękuję Nauczycielom, którzy edukowali i wierzyli w moich uczniów, widzieli w nich dobrych i wartościowych ludzi. Dziękuję za odwagę, nierzadko determinację, zrozumienie, otwartość, cierpliwość i poświęcenie.

Szanowni Rodzice, szczególne słowa uznania i wdzięczności kieruję do tych, którzy wspierali mnie w różnych klasowych wydarzeniach. Byliście i jesteście dobrymi partnerami we wspólnych działaniach. Wasza cierpliwość i wsparcie zasługują na podkreślenie, dlatego chciałabym swoją wdzięczność wyrazić wręczając Państwu Podziękowania:
Dziękuję: Żanecie Toporek, Annie Holk, Dominice Rzeszewicz, Małgorzacie Dampc, Annie Grota, Annie Kreft, Ewie i Jarosławowi Chrzanowskim, Agacie Felczak i Katarzynie Weyer.

Drodzy Uczniowie klasy VIII !!
Za Wami 9 lata spędzonych w murach tej szkoły. Tego czasu nie da się łatwo wymazać z pamięci. Czy był to owocny okres w Waszym życiu?… Czas pokaże.
Nasze spotkanie ma charakter historyczny. Z jednej strony dlatego, że spotykamy się tu, w takim gronie, po raz ostatni, z drugiej – ponieważ temu spotkaniu towarzyszy świadomość, że lata spędzone w naszej szkole, to historia, a jednocześnie początek nowego czasu….

Jesteście wyjątkowym rocznikiem, któremu w wyniku reformy oświaty zafundowało dodatkowe trudności, a w każdym razie niepokój o dalszą drogę kształcenia.
Dziś żegnacie się ze szkołą,  w której przeżywaliśmy radość sukcesów, gorycz porażek, pierwsze miłości, przyjaźnie i konflikty. Tu poznawaliśmy i próbowaliśmy zrozumieć otaczający nas czasem zupełnie odległy świat.
Z tego okresu pozostaną nam wspólne zdjęcia, wspomnienia. Niech więc przyjaźnie tu zawarte przetrzymają próbę czasu i okażą się godne miana przyjaźni.
Za Wami pierwszy ważny życiowy egzamin. Jego wyniki świadczą o tym, że dla wielu był to jednocześnie pierwszy ważny życiowy sukces. Nie wszystkim poszło tak, jakby tego oczekiwali. Nie martwcie się. Ale potraktujcie tę informacje jak sygnał, że trzeba więcej i systematyczniej pracować.
Drodzy Absolwenci, wchodzicie w kolejny, nowy, zakryty jeszcze dla Was, etap edukacji… Teraz każdy dzień będzie Was przybliżał do świata dorosłych, nie tak obfitego w beztroskie chwile ale przepełnionego trudnościami.
Pragnę byście byli szczęśliwi, by spełniały się Wasze marzenia i pragnienia.
Gdy we wrześniu przekroczycie próg nowej szkoły, proszę aby towarzyszyła Wam myśl greckiego filozofa „Uczymy się nie dla szkoły, ale dla życia.”
W nowej szkole, nie zawsze będzie wesoło i łatwo. Życzę Wam, byście spotykali wyrozumiałych nauczycieli, serdecznych i zawsze Wam życzliwych.
Życzę Wam, aby doświadczenia zdobyte w czasie edukacji w naszej szkole dodały Wam odwagi, wiary w siebie i pomogły dotrzeć do wyznaczonego celu. Pamiętajcie: już teraz pracujecie na swoją przyszłość. Odnajdujcie własne ścieżki i starajcie się uczynić prawdę pochodnią, której światło nie pozwoli Wam zgubić tego, co najistotniejsze dla bycia prawdziwym i dobrym człowiekiem.
Nie marnujcie swoich już odkrytych talentów. Rozwijajcie je z pasją, czerpiąc z tego faktu wiele radości i satysfakcji.
Na koniec, życzę Wam, aby zbliżające się wakacje były wspaniałe. Niech będą podróżą do miejsc, gdzie przeżywa się fascynujące przygody, spotyka ciekawych ludzi.

„Do zobaczenia w dorosłym życiu
na innej drodze, na innym szlaku.
Z bagażem wspomnień na dnie, w ukryciu
wśród masy pytań w pełnym plecaku.

Przyszłość- jak wielki znak zapytania
pełna rozterek i niepokoju.
Bez odpowiedzi na takie pytania
w codziennej pracy, w chwilach spokoju.

Stoimy w progu tej naszej drogi
tacy malutcy, tacy nieśmiali.
Z cichą nadzieją, by los nie był srogi,
byśmy do celu dotarli cali.

Otwarci, prawi, pełni miłości,
idźmy odważnie przez nasze życie,
by w końcu drogi bez wątpliwości,
w lustro popatrzeć na swe odbicie.” T.Fiedorowicz

Światło jest symbolem mądrości, ogień potężną żywiołową siłą, jest bratem wody, powietrza i ziemi. Jako żywioł ogień symbolizuje zasadę siły i energii.

Przyjmijcie, proszę w prezencie te latarnie. Życzymy Wam, byście stawiali sobie w życiu mądre cele, a światło tych latarenek niech zawsze Was do nich prowadzi. Gdy zapalicie w nich świeczki wspominajcie wspólnie spędzone chwile w murach naszej szkoły.

Lucyna Reiter-Szczygieł
wychowawca, klasy VIII

 

Serdecznie witam Gości, Rodziców, Nauczycieli oraz Absolwentów

Serdeczne podziękowania składam Rodzicom za wzorową współpracę, zawsze mogłam na Państwa liczyć podczas organizowania ognisk klasowych, imprez szkolnych oraz innych uroczystości. Szczególne podziękowania chciałabym złożyć Państwu: Żanecie i Sławomirowi Toporek, Joannie i Radosławowi Zbrockim, Ludwice i Henrykowi Brylowskim, Marzenie i Mirosławowi Holk, Paniom Barbarze Dampc, Beacie Krauza oraz Panu Piotrowi Mroczek.

Dziękuję Panu Dyrektorowi i nauczycielom za cierpliwość, wsparcie i dobre słowo jaki dawaliście moim wychowankom.

Drodzy Absolwenci,

w końcu nadszedł czas gdy po raz ostatni w tym miejscu mogę powiedzieć do Was kilka słów jako Wasz Wychowawca, chociaż myślę że wychowawcą zostaje się na zawsze.

Nie raz pytaliście mnie czy to co robicie po lekcjach też liczy się do oceny z zachowania, odpowiadałam Wam, że zawsze musicie zachowywać się rozsądnie i przyzwoicie, nawet gdy myślicie, że nikt tego nie widzi. Pamiętam jak dziś nasze pierwsze spotkanie pełne obaw jak będzie układała się nasza współpraca. Wspominam nasze wspólne uroczystości szkolne, wigilie klasowe, urodziny. W pamięci pozostaną mi Wasze sukcesy w różnych dziedzinach, które zawsze były dla mnie powodem do dumy. Pamiętam też trudne sytuacje z którymi wspólnie musieliśmy się zmierzyć. Mam nadzieję, że długie rozmowy, które prowadziłam z Wami dały Wam powód do refleksji i pomogły zmierzyć się z problemami. Dziękuję Wam za to, że mogłam z Wami być przez te sześć lat pokazaliście mi, że uparcie dążąc do celu można osiągnąć sukces, mam na myśli nie tylko sukcesy sportowe, naukowe, ale również sukcesy w pokonywaniu trudności jakie stawiało przed Wami życie. Jest mi bardzo smutno, że musimy się pożegnać, ale wierzę, że nie raz będę mogła z dumą powiedzieć to była moja uczennica, to był mój uczeń. Chciałabym abyście zawsze pamiętali, że dobro, ale również zło jakie dajecie innym wróci do was w najmniej oczekiwanym momencie. Życzę Wam abyście na swojej drodze spotykali tylko dobrych ludzi a w szkołach, w których będziecie kontynuować edukację mądrych i życzliwych nauczycieli, którzy dostrzegą i będą rozwijać wasze talenty.

 

Anna Kreft

Wychowawca klasy III gim.