Z Czeczewa na wyspę Ellis III klasą statku czyli lekcja muzealna w byłym Dworcu Morskim w Gdyni

 

W dniach 18 i 19.09. odbyły się wycieczki dla klas 5 – 8. Łącznie w wyjazdach udział wzięło niemal 100 uczniów, a całość możliwa była dzięki grantowi jaki otrzymało Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły im.Jana Pawła II w Czeczewie.

Uczniowie wybrali się do Muzeum Emigracji przy ul.Polskiej w Gdyni. Uczniowie wzięli udział w aktywnym oprowadzaniu z przewodnikiem po wystawie stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie. Jej narracja prowadzi zwiedzających od Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię – po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej. Ekspozycja pozwala poczuć i zrozumieć z czym wiązał się wyjazd, pokazuje jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy od zaokrętowania, przez oceaniczny rejs – zarówno na, jak i pod pokładem, po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis w USA. Wśród wielu atrakcji Muzeum znaleźliśmy kilkumetrową, multimedialną instalację globu, poświęconą polskiej obecności na świecie, czy projekt „Batory w budowie”– w ramach którego powstaje największa na świecie makieta statku pasażerskiego, w skali 1:10.

Uczniowie klas 7 i 8 mięli okazję również wziąć udział w warsztatach filmowych „Kamera-Akcja!”, w czasie których poznali najbardziej wybitnych polskich emigrantów i ich osiągnięcia związane z kinematografią: Agnieszki Holland, Pawła Pawlikowskiego, Poli Negri, Warner Brothers, Janusza Kamińskiego.

Uczniowie mieli za zadanie wcielić się w bohaterów filmowych, dobrać odpowiednie rekwizyty, następnie na terenie Muzeum znaleźć najlepsze miejsca na kadry i je wykonać. Zwieńczeniem ich pracy było wykonanie plakatów reklamujących ich filmy i przedstawienie ich pozostałym uczestnikom warsztatów w taki sposób, aby nie chcieli pójść na żaden inny film do kina, niż ten, który właśnie zareklamowali.

Zabawa połączona z lekcją muzealną dały im szansę na naukę w nowatorski sposób – działań praktycznych – a co za tym idzie: wszystkie zebrane informacje zostaną w naszej pamięci na zawsze.

Polecamy takie lekcje wszystkim!

Dziękujemy najmocniej: Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły za te wycieczki i lekcje; dziękujemy również p.Magdalenie Szyłejko za pomoc w opiece, a także niezawodnej firmie TRANS – BACH za bezpieczny przewóz.

 

O.Kreft