W piątek 20 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Czeczewie odbyła się uroczysta wigilia szkolna.

W uroczystości udział wzięli: P. Magdalena Szyłejko- prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Czeczewie, P. Monika Halman- Damps- przedstawicielka Rady Rodziców, rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi szkoły oraz  wszyscy uczniowie.

Na początku uroczystości Pan Dyrektor Arkadiusz Domaros powitał serdecznie zaproszonych gości, grono pedagogiczne, pracowników obsługi oraz uczniów szkoły.

„Witam Was bardzo serdecznie na naszym szkolnym spotkaniu wigilijnym, które powinno rozpocząć dla nas wszystkich magiczny okres świąteczny. Wszyscy już myślami są przy rodzinnym  wigilijnym stole, myślą o potrawach, które tam się znajdą i oczywiście o prezentach, które odkryjecie pod choinką, stałym wystrojem świątecznym chyba każdego domu rodzinnego, zgodnie z tradycją, sięgającą początków dziewiętnastego wieku. Czeka nas kolacja wigilijna, opłatek, którym dzielić się będziecie ze swoimi bliskimi, wspominanie tego niezwykłego dnia sprzed dwóch tysięcy lat, które zmieniło na zawsze losy ludzkości, a już na pewno tych dwóch miliardów ludzi, którzy nazywają siebie chrześcijanami. Kolacja wigilijna nie jest oczywiście tradycją wspólną dla wszystkich chrześcijan, ale w naszym kręgu kulturowym jest obchodzona w sposób uroczysty, z pełną symboliką dwunastu potraw, pustego miejsca przy stole, siankiem pod obrusem i wszystkimi tymi dobrymi elementami, które my uważamy za oczywiste. Najważniejsze jest jednak to oczekiwanie. Czuwanie- bo z tym słowem łączy się pochodzący z łaciny wyraz „wigilia”. Oczekujemy na przyjście na świat Jezusa, który pełni przecież tak ważną rolę w życiu każdego chrześcijanina. To oczekiwanie jest tutaj najważniejsze. Przygotowujemy się na przybycie kogoś bardzo ważnego. Do takiej tradycji chcemy dzisiaj dołączyć, spotykając się tutaj właśnie, w szkole, w budynku, z którym łączy Was bardzo wiele i z ludźmi, których wielu pełni ważną rolę w naszym życiu. Wszyscy tu obecni pragniemy poczuć, że mamy ze sobą coś wspólnego i dlatego chcemy razem przeżywać ważne rocznice i święta. Bardzo ważnym elementem indywidualnej tożsamości każdego z nas jest kultywowanie starych tradycji, które właśnie stanowią o nas samych. Tradycji, które przekazali nam rodzice i dziadkowie, i które, daj Boże, przekazywać będziemy kiedyś własnym dzieciom i wnukom. Chcemy, by były spoiwem, łączącym kolejne pokolenia, a skoro tak, należy uczynić ten wysiłek i starać się o nich nie zapominać w codziennym życiu. Dlatego tak ważną rolę pełni nasze dzisiejsze spotkanie. Przeżyjmy je wspólnie. W imieniu organizatorów zapraszam teraz na krótki program artystyczny, po którym rozejdziecie się do klas, aby tam wspólnie posiedzieć, spożyć przygotowane potrawy, pogadać, może pośpiewać kolędy. Po spotkaniu bardzo proszę, by doprowadzić klasy do stanu sprzed spotkania wigilijnego, a nawet lepszego- niech to też stanie się elementem celebrowania świąt i ważnych uroczystości rodzinnych. To ważne, by wspierać rodziców w sprzątaniu po urodzinach lub innych rocznicach, obchodzonych w domu”.

W tegorocznej części artystycznej nie zabrakło jasełek, kaszubskich Gwiżdży, pastorałek i oczywiście przepięknych kolęd. Wszyscy uczniowie zaprezentowali się wspaniale!!! Opiekę merytoryczną sprawowali: P. katechetka Grażyna Damps, P. Jadwiga Hewelt, P. Aleksandra Kreft. Podczas uroczystej wigilii szkolnej odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu na „Eko- ozdobę świąteczną” oraz zostały przedstawione wyniki konkursu na „Szopkę Bożonarodzeniową”. Wręczenia nagród dokonała P. Magdalena Szyłejko oraz P. Anna Adamczyk.

Miłym akcentem uroczystości było wręczenie kalendarzy m.in. rodzicom i przedstawicielom Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Czeczewie. Pomysłodawcą projektu „Kaszuby w obiektywie mieszkańców gminy Przodkowo” było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Czeczewie. Zdjęcia do kalendarza wykonali: Basia Belka, Weronika Belka, Jan Heise, Emilia Kreft, Magda Kreft.

Jednym z elementów uroczystej wigilii szkolnej są życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Życzenia wszelkiej pomyślności, radości, rodzinnej atmosfery i sukcesów w Nowym Roku życzyli P. Arkadiusz Domaros- Dyrektor Szkoły oraz przedstawiciele Samorządu szkolnego.

                                                                                                                      tekst: Grzegorz Krefta