18 lutego uczniowie klas 4 uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wzięli udział w bezpłatnych warsztatach organizowanych przez p.Leszka Szmidtke – prezesa Fundacji “Inspirujące Przykłady”. Była to lekcja geografii i historii Gdańska na 32 piętrze jednego z najwyższych budynków Polski – w komleksie Olivia Buisness Centre.

Jesteśmy jedyną szkołą z terenu gm.Przodkowo, która miała ten zaszczyt.

Zaczęliśmy od odprawy porównywalnej do odpraw lotniskowych. Nasze plecaki i my zostaliśmy prześwietleni i dokładnie sprawdzono czy nie mamy niebezpiecznych rzeczy – wszystko dla zachowania bezpieczeństwa. Niesamowicie szybką windą wjechaliśmy na 32 piętro i udaliśmy się na taras widokowy, skąd podziwiać mogliśmy cały Gdańsk. Widoki zapierały dech w piersiach!

Po nacieszeniu się nimi i wykonaniu pamiątkowych zdjęć przeszliśmy do sali konferencyjnej, gdzie czekał na nas p.Adam, który przeprowadził dla nas lekcję historii i geografii Gdańska, a co ważne byłą cała po kaszubsku. W części praktycznej działaliśmy w małych grupach, dostaliśmy kartki i pisaki, a nasze zadanie polegało na umiejscowieniu na nich ważnych dla Gdańska budynków i obiektów. Ich położenie na kartkach musiało być bardzo dokładne względem położenia budynku, w którym byliśmy. Dla nas – czwartoklasistów – było to bardzo trudne zadanie, ale doskonale sobie z nim poradziliśmy, co bardzo cieszyło nasze nauczycielki: p.Jadwigę i p.Olę. Druga część naszego zadania to kolejna praca w grupach: na dużych arkuszach narysować musieliśmy ogromną mapę Gdańska i na niej zaznaczyć obiekty, których wcześniej szukaliśmy za przeszklonymi ścianami budynku Olivia Star, a dokładnie na jego 32 piętrze. Dodatkowo z plasteliny lepiliśmy niektóre budynki, a nawet zwierzęta z gdańskiego ZOO. Było super!

Po tej lekcji zjechaliśmy windą na parter, odebraliśmy swoje rzeczy, które zostały wcześniej w depozycie i udaliśmy się do sąsiedniego budynku Olivia Four, gdzie z kolei czekała na nas pani psycholog, która zorganizowała dla nas fantastyczne i bardzo ważne warsztaty. Dzięki nim dowiedzieliśmy się dużo nowych rzeczy o sobie, naszych koleżankach i kolegach, ale co było najważniejsze to pani pokazała nam jakie mamy talenty – bo często o nich nie wiemy i szukamy tego co nas mocno interesuje – i jak o nie dbać, rozwijać.

Ten dzień był wspaniały!!!

Najmocniej DZIĘKUJEMY:

p.Leszkowi Szmidtke za organizację i zaproszenie naszej szkoły na ten wspaniały dzień;

p.dyrektorowi Arkadiuszowi Domaros za starania o nasz udział w tych zajęciach i opiekę w dniu wycieczki;

p.Jadwidze i p.Oli za opiekę i naukę języka kaszubskiego, dzięki Paniom rozumieliśmy tego dnia wszystko i łatwiej nam było wykonać zadania;

p.Bartkowi z firmy TRANS-BACH za bezpieczny przewóz.

 

Mamy nadzieję, że za rok również uczniowie naszej szkoły będą mogli pouczyć się kaszubskiego na tak wysokim – dosłownie – poziomie.

 

 

Klasy IV i p.Ola

Foto: Aleksandra Kreft