wycieczka dla uczniów uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego

W czwartek 10 czerwca 2021 r. odbyła się wycieczka do Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im.Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Została zorganizowana dla uczniów uczęszczających na zajęcia języka kaszubskiego.

I tak dwie grupy: młodsza – klasy 2-6 i starsza – klasy 7-8 zwiedzały skansen oraz brały udział w warsztatach. Dla młodszych wybrano malowanie na szkle, gdzie pozanali historię malarstwa na szkle, technikę wykonania, tematy i zdobnictwo kaszubskich szklanych obrazów, a po tej lekcji samodzielnie wykonali własne obrazy, które na pamiątkę zabrali do domów. Dla starszej grupy zorganizowano warsztaty o dawnych zabawach i zabawkach. Uczestnicy poznali ludowe zabawy i zabawki – zbijaka szmacianym gałganem, kapelę, chodzenie na szczudłach i w “korkach”, toczenie obręczy, drewniane zabawki na biegunach, na kółkach, pływające i fruwające. Poznali, ale też sami mogli zagrać gałganem w zbijaka, chodzili na szczudłach (to zadanie było najtrudniejsze!) oraz odbyły się zespołowe wyścigi w toczeniu obręczy za pomocą patyka.

Poza warsztatami uczniowie zwiedzili skansen i dowiedzieli mnóstwa ciekawych rzeczy, na własne oczy mogli zobaczyć jak przed laty mieszkali Kaszubi, jak wyglądała szkoła, w której uczono pisania piórem gęsim, a za złe zachowania klęczano na grochu. Odwiedzili dawne budynki gospodarcze, chlewnie, stodoły oraz kościółki i dworki usytuowane na terenie Muzeum.

Łącznie w wycieczce wzięło udział 77 uczniów. Została zorganizowana dla uczniów uczęszczających na zajęcia języka kaszubskiego i dla nich była nieodpłatna.

Dziękuję najmocniej opiekunom w czasie wycieczki: Annie Kreft, Annie Adamczyk, Annie Racinowskiej, Jolancie Keler, Ewie Chmielowskiej, a także p.Rafałowi Bach -firma „TRANS-BACH” za organizację dwóch autokarów i bezpiecznego przejazdu oraz uczniom, że tak chętnie wzięli udział w wycieczce.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

https://drive.google.com/drive/folders/1nG_96dWsZG3GIRLVwRevbi3apVI9Vk0Q?usp=sharing

Aleksandra Kreft, nauczyciel regionalista