Dnia 18.06.2021r. uczniowie klas IV, V, VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czeczewie uczestniczyli w wycieczce do Wejherowa. Miejscem, z którego rozpoczęli zwiedzanie miasta był Pałac Przebendowskich Keyserlingów, obecnie siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej.

Program wycieczki obejmował zajęcia warsztatowe z muzyki, na których uczniowie mogli zagrać na kaszubskich instrumentach i wspólnie zaśpiewać ”Kaszubskie nuty”. Wzięli także udział w warsztatach malarstwa na szkle.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Rynku – serca Wejherowa, gdzie stoi pomnik Jakuba Wejhera, założyciela miasta. Uczniowie podziwiali neobarokowy Ratusz, pomnik Remusa i bogatą w detale Fontannę św. Franciszka.

Dalej przeszli do kościoła klasztornego św. Anny, gdzie mogli zobaczyć obraz Matki Bożej Wejherowskiej, czczony jako uzdrowienie chorych na duszy i ciele.

W drodze na Kalwarię Wejherowską, perłę architektury sakralnej, uczniowie podziwiali wspaniały Park im. Aleksandra Majkowskiego. To typowy park pałacowy w stylu angielskim. Zachwyt wzbudziła przepiękna aleja róż.

Tak udana wycieczka nie byłaby możliwa bez zaangażowania i pomocy opiekunów, nauczycieli, a także gościnności pracowników Muzeum i szerokiej wiedzy Pana przewodnika.

  • Możliwość organizacji tak wspaniałej wycieczki bardzo nas ucieszyła. W myśl „Cudze chwalicie, swego nie znacie” przygotowywałam uczniów do poznania pięknego Wejherowa. Najbardziej ciekawiła ich historia założenia miasta, zresztą bardzo interesująca oraz Piaśnica – miejsce kaźni w Puszczy Darżlubskiej. Podzielona wycieczka, na dwie grupy, zwiedzała i brała udział w warsztatach w MPiMK-P naprzemiennie, a kiedy klasy 4-6 wracały do szkoły, starsza (kl.7-8) pojechała z przewodnikiem do Piaśnicy, gdzie złożyły hołd ofiarom paląc znicze i składając modlitwy. Oto jak pamięta te chwile uczennica kl.6b Hania Z.: „Do Piaśnicy pojechała tylko starsza grupa. Po drodze Pan przewodnik opowiadał nam o miejscach, które mijaliśmy- to było bardzo fajne doświadczenie. Na miejscu Pan omówił nam temat zbrodni, jakiej dokonali Niemcy w tym lesie w latach 1939-40 i pamiętam jak Pani Ola opowiadała nam jak pod koniec wojny palili te ciała, Pan też nam o tym powiedział i pokazał drzewa ze śladami po paleniskach. Najdłużej w mojej pamięci po wycieczce pozostaną warsztaty malowania na szkle, a także historia mordowanych dzieci i rozstrzeliwanych w Piaśnicy ludzi. To ważna lekcja historii na nasze całe życie”. Z podobnymi wrażeniami wrócili niemal wszycy. Tym bardziej ta wycieczka była potrzebna. Teraz i na przyszłość. Najmocniej pragnę podziękować p.Magdalenie Szyłejko za starania o dofinansowanie i organizację wyjazdu oraz UG Przodkowo za przyznaną dotację, dzięki której tak licznie uczniowie mogli wziąć udział w bezpłatnej dla nich i jakże atrakcyjnej wycieczce. Uczniowie wielokrotnie bywali już w Wejherowie, ale ta wycieczka pozwoliła im spojrzeć na nie zupełnie inaczej, tym bardziej cieszy, że każdy z nich tak wróci i opowie to czego się dowiedział 18 czerwca. Dziękujemy! Aleksandra Kreft – nauczyciel regionalista

Projekt został zrealizowany dzięki dotacji otrzymanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Czeczewie z Urzędu Gminy Przodkowo.

Zapraszamy do bogatej galerii zdjęć:

https://drive.google.com/drive/folders/1H94k3A5Qlwjcct5qIiUCPgkHZoBgoXVX?usp=sharing

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Czeczewie

Magdalena Szyłejko