Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset

Sylwetka Patrona

 JAN PAWEŁ II

 

18 maja 1920r. Urodził się syn Karola i Emilii Wojtyłów: Karol Wojtyła

 

20 czerwca zostaje ochrzczony w kościele Ofiarowania Pańskiego w Wadowicach. Chrzcielnica stoi do dziś.

 

Karol zostaje ministrantem.

 

II wojna światowa zmieniła plany Karola. Poszedł pracować do kamieniołomu, by go nie wywieziono na przymusowe prace.

 

Jesienią 1942 Karol zdecydował, że pójdzie do seminarium

 

29 lutego 1944 potrąciła go Niemiecka ciężarówka wojskowa. Stracił przytomność. Gdyby nie pewna kobieta, która zauważyła go z tramwaju, nie żyłby.

 

Święcenia kapłańskie Karol Wojtyła przyjął w Święto Wszystkich Świętych 1 listopada 1946r. Z rąk kard. Sapiechy. 4 lipca 1958r. Zostaje biskupem pomocniczym Krakowa, a 26 czerwca 1967r. Został kardynałem.

 

Pontyfikat Jana Pawła I bardzo zdziwił kardynałów, ponieważ trwał on 33 dni. Postanowili, że teraz powinien być papieżem kardynał spoza Włoch, bo Włosi byli już od 455 lat.

 

HABEMUS PAPAM !

16 października 1978r. Wybrany na papieża zostaje pierwszy Polak-Karol Wojtyła. Przyjmuje imię: Jan Paweł II. Do wiernych powiedział, że za dobrze nie umie mówić po włosku, więc żeby go poprawiano w razie pomyłki.

 

EKUMENIZM

Jan Paweł II chciał zjednoczyć wszystkie narody, by wiara wszystkich była jedna (ekumenizm). Spotykał się z patriarchami, rahibinami i innymi, aby zrobić coś na rzecz ekumenizmu.

 

KANONIZACJE I BEATYFIKACJE

 

Jan Paweł II kanonizował między innymi św. Maksymiliana Kolbe, św. Faustynę Kowalską i św. Ojca Pio. A beatyfikował św. Jana XXIII czy Hiacyntę i Franciszka Marto. W okresie od 1979 do 2003r. Jan Paweł II kanonizował 482 i beatyfikował 1343 osoby.

 

ŚMIERĆ

Jan Paweł II od zamachu był coraz słabszy. W Niedzielę Palmową 2005r. Papież nie mógł powiedzieć ani jednego słowa. Wśród smutku i żałoby umiera 2 kwietnia 2005r. w wigilię ustanowionego przez niego Święta Bożego Miłosierdzia.

 

SANTO SUBITO !

Już w 2005r. Zaczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Ogłoszono papieża Polaka błogosławionym 1 maja 2011r. W procesie beatyfikacyjnym cudownie uzdrowiona przez papieża Polaka siostra Marie Simon-Pierre z Francji.Do procesu kanonizacyjnego użyto cudu uzdrowienia Kostaryki Floribeth Mora Diaz Jana Pawła II ogłoszono świętym 27 kwietnia 2014r. o godz 10:15

 

DLACZEGO ŚW. JAN PAWEŁ II ?

 

Jan Paweł II jest pierwszym Polakiem, który został wybrany na stolicę Piotrową i  zapamiętany jako wspaniały orędownik nie tylko w swoim ojczystym kraju, ale i w innych. Ponadto reprezentował takie wartości jak miłość, uczciwość i umiłowanie bliźniego. Jak widzieliśmy w jego biografii dokonał wiele, a przede wszystkim był dobrym, pogodnym człowiekiem kochającym życie, młodzież oraz wędrówki.

 

Każdy młody człowiek potrzebuje w swoim życiu autorytetu, kogoś, kto będzie dla niego wzorem do naśladowania. Takim człowiekiem, szczególnie dla wielu młodych ludzi z całą pewnością jest Jan Paweł II.

Data dodania: 2022-05-19 20:31:06
Data edycji: 2022-05-19 22:21:18
Ilość wyświetleń: 287

“Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali"

Jan Paweł II

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej